Co to jest motoryzacja?

Motoryzacja to ogólnie używana nazwa wszystkich środków transportu oraz spraw z transportem związanych. Nazwa ta określa nie tylko pojazdy drogowe ale także i szynowe, które są napędzane silnikami spalinowymi, elektrycznymi lub hybrydowymi. O motoryzacji mówimy bardzo często kiedy rozmawiamy o samochodach, o chęci kupna dla siebie jakiegoś pojazdu, o samochodach transportowych czy w ogóle o wszystkich sprawach związanych z jakimkolwiek lądowym transportem. Motoryzacja to także bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz także ogromne znaczenie gospodarcze.
Czytamy przeróżne ogłoszenia czy całe artykuły o środkach transportu, które są coraz bardziej nowoczesne a przy tym coraz bardziej bezpieczne. Bezpieczeństwo jednak jest tylko elementem, który nie zawsze idzie w parze z nowoczesnością i możliwościami pojazdów. Często zapominamy, że na drogach nie jesteśmy sami, zapominamy o przestrzeganiu szybkości albo po prostu pragniemy chwalić się swoimi cudami najnowocześniejszej techniki.
Temat motoryzacji to temat rzeka, samochody, motocykle, ciągniki, pojazdy rolne czy szynowe dzielą się jeszcze na różnego rodzaju modele czy typy. Wszystkie one zasilane są odpowiednimi silnikami i w dzisiejszych czasach są prawdziwymi cudami techniki. Motoryzacja rozwijała się bardzo szybko a swoje początki datuje od czasów sprzed I wojny światowej. W samej Warszawie, przed wybuchem wojny, zarejestrowanych było około 400 samochodów. Pojazd mechaniczny był luksusem i należał tylko do osób z elity.
Polska była krajem daleko postawionym pod względem posiadania samochodów. Przez długie lata, w naszym kraju, samochodów było wciąż mało i ilość ich rosła bardzo wolno. Nadal jednak auto było luksusem, na który nie każdego było stać. O motoryzacji jednak mówiło się i wtedy, kiedy posiadanie pojazdu było niedościgłym marzeniem. Wciąż byli sympatycy i miłośnicy motoryzacji, którzy o pojazdach produkcji różnych krajów, wiedzieli sporo, lubili o tym czytać i bardzo interesowali się nowinkami.
Polska ma przecież pojazdy swojej własnej produkcji, pamiętna Syrena, Warszawa czy Polonez. Te trzy przykłady naszej rodzimej produkcji też przeżywały swoje wzloty i przez długi czas były niedościgłym marzeniem Polaków. Były nawet czasy, kiedy Syrenę czy Warszawę mogli kupić tylko nieliczni szczęśliwcy, którzy wcześniej stali się posiadaczami bonów na dany typ czy model samochodu.
Historia motoryzacji to bardzo ciekawa opowieść o pojazdach, o ich przemianach o nowych propozycjach ich konstrukcji. Istnieją gazety motoryzacyjne, w których możemy czytać o ciekawostkach motoryzacyjnych i o samych pojazdach. Motoryzacja to także opisy sposobów jazdy oszczędnej, metody zabezpieczania pojazdów na zimę, przykłady jak przygotować auto do długiej i krótkiej podróży. Motoryzacja to bardzo szeroki zakres wiedzy i wszelkich informacji, dotyczących nie tylko samych pojazdów ale i sposobów ich użytkowania oraz przygotowywania ich do jazdy jak również samego bezpieczeństwa poruszania się na drogach.